Popis
PRVNÍ KNIHA NA SVĚTĚ, KTERÁ POPULÁRNĚ NAUČNOU FORMOU SEZNAMUJE S PROBLEMATIKOU TZV. TROJJEDINÉHO MOZKU
Náš mozek se vyvíjel více jak 200 milionů let. Byla to období, kdy na zemi vládli plazi, pak savci a následně primáti. V těchto obdobích se postupně vyvíjely 3 části našeho mozku, které produkují odlišné myšlení a chování – plazí mozek, mozek savců a mozek primátů. Specifické chování plazů, šelem a primátů používáme i my, lidé třetího tisíciletí. U každého z nás hraje každý z těchto tří mozků individuální a specifickou roli. Pomocí těchto vzorců řešíme svoje konflikty, utváříme si vztahy, vychováváme svoje děti, řídíme firmy,.... Ano, náš mozek a jeho bilogický kód, který jsme získali od našich rodičů, rozhoduje o nás.
Plazí mozek
Přátelský pomocník – Plazí mozek je nejstarší. Vytváří základní návody na přežití druhu i jednotlivce. Převážně se jedná o zkušenosti, získané z období přežívání prvních živočichů na souši a období kdy se veškerý život odehrával jen ve vodě. Plazi a ještěři vládli na zemi více než 200 miliónů let a schopnost přežít a nezahubit se navzájem, je tou nejdůležitější informací, kterou nám přináší. Je mozkem instinktů a orientuje naše myšlení do minulosti. Čerpá ze svých zkušeností a při dostatečné četnosti opakování automatizuje svoje reakce a postupy. Díky jemu si děláme nároky na určité teritorium, zásluhy, lidi nebo vztahy.
Mozek šelem
Tvrdý bojovník – Přibližně před 65 miliony let se na zemi začali objevovat první savci. Zpočátku se tato zvířata navzájem neohrožoval, ale v důsledku toho, že se objevovalo stále více druhů masožravců vítězí agresivita a síla. Cílem se stává získat potravu – přežít. I za cenu smrti jiného zvířete. Zbraněmi savců jsou drápy, zuby, svaly. Aby přežili, formují se do smeček, skupin. Vytvářejí si pravidla a uznávají hierarchické členění. Mozek získává schopnost se rozhodovat na principu útěk nebo útok. Útočník nebo kořist. Jedinec nic neznamená! Mezimozek vytváří emoce, impulsivní reakce. Díky mezimozku vybuchujeme, umíme být agresivní a i v obchodě se rychle rozhodujeme. Motivuje nás dobrodružství, riziko a velké zisky. Chceme mít moc nad ostatními. Chceme ovládat, chceme dominovat.
Mozek primátů
Logický myslitel – Primáti si uvědomili svoji velmi slabou pozici. Aby přežili, potřebovali se vyhnout agresivnímu boji o přežití. Utekli do korun stromů odkud pozorovali, co se pod nimi odehrává. Zde objevili budoucnost! Začali se připravovat na situace, ke kterým pravděpodobně dojde, nebo bude docházet. Uvědomili si svoji nedostatečnost a začali vyvíjet zbraně. Těmi se vypořádávali se silnějšími druhy. Proto umí náš mozek předvídat, plánovat, vytvářet a zpracovávat symboly. Jestliže pro šelmy je riziko výzvou, primáti vidí největší hodnotu v bezpečí a jistotě. Hledají jiné způsoby, jak přechytračit soupeře. Ne nadarmo se říká „je vychytralý jak opice“.
- Nakladatel: BIZBOOKS,
- Vazba: brožovaná lepená
- Počet stran: 128
- Poprvé vyšlo: 2015
Rozhovor s autorem k této knize naleznete zde